Centrum oddłużeniowe - novimo.pl

Pożyczki i kredyty przez internet
Przejdź do treści

Czy firmy oddłużeniowe to dobra droga do odzyskania finansowej stabilizacji?

Beata Fabich 03.02.2018
Długi. To słowo spędza sen z powiek wielu milionom Polaków. Tak… milionom! Nie jest to przesadna liczba. Według danych Biura Informacji Kredytowej prawie połowa obywateli Polski uwikłana jest w jakieś zobowiązanie. Mało tego, ponad milion z nich ma na koncie opóźnienia w spłacie rat. Pół biedy, gdy są to nieznaczne obsuwy, zdarzające się przecież prawie każdemu i regulowane przy najbliższej okazji. Gorzej, gdy kredyty, pożyczki, opłaty ulegają przeterminowaniu, głos zabiera komornik i skala problemu gwałtownie wzrasta. Dochodzą dodatkowe opłaty, a co za tym idzie problemy ze spłatą pozostałych zobowiązań. W licznych przypadkach dłużnicy ratują się kolejnymi pożyczkami, które nakręcają spiralę długów. Do pewnego czasu wszystko wygląda, jakby było pod kontrolą. Gdy dochodzi do sytuacji skumulowania się kilku zadłużeń, utraty pracy lub choroby, dłużnik zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojej bezsilności.
Centrum oddłużeniowe
Wiele osób, które znalazły się w pętli kredytów, po prostu się poddaje, by patrzeć, jak majątek gwałtownie topnieje, a sytuacja staje się tragiczna, są jednak dłużnicy, którzy na przekór wszystkiemu szukają rozwiązania. Tutaj sprawy mogą przybrać różny obrót.
W rzadkich niestety (o dziwo, gdyż jest to najlepsza droga do wyjścia z długów) przypadkach, osoba zadłużona udaje się do radcy prawnego, układa plan, zaciska pasa i krok po kroku spłaca zaległości, bardzo powoli (ale jednak) wychodząc na prostą. Niektórzy, być może wstydząc się swoich zaniedbań lub po prostu z braku odpowiedniej wiedzy, unikają kontaktu z fachowcami i na własną rękę poszukują najlepszej drogi, zwykle przez Internet.
Droga online pozwala schować się w cieniu długów, nie ujawniać twarzy i (w mniemaniu dłużnika) załatwić sprawę szybko i bezboleśnie. Takim łatwym zdawałoby się wyjściem z sytuacji, są popularne ostatnio firmy oddłużeniowe. Bardzo prosto na nie trafić, wyskakują z wyszukiwarek po wpisaniu popularnych fraz związanych z długami, reklamują się na forach tematycznych i finansowych blogach. Opisy ich działalności zdają się odpowiadać na pytania zdesperowanego dłużnika. Obiecują mniejsze raty, plan działania, szybkie wyjście z kłopotów a przede wszystkim dyskusję z wierzycielami w imieniu dłużnika. Z tym jest przecież największy problem, prawda? Większość osób zadłużonych nie wierzy w to, że może cokolwiek ugrać w rozmowie telefonicznej z windykatorem, dlatego unika kontaktu, tym samym pozbawiając się szansy na ugodę i polubowne rozwiązania.

Takim wyrazistym przykładem firmy oddłużeniowej jest Centrum Oddłużeniowe. W oparciu o sposoby działania właśnie tej firmy opiszę dziś, w jakich kwestiach i czy w ogóle taka instytucja może pomóc dłużnikowi. Czy jest sens mieszać w postępowanie kolejnego pośrednika? Jak sprawdzić, czy firma oddłużeniowa naprawdę zrobiła co w jej mocy, by dogadać się z bankami, i czy w ogóle może zrobić coś więcej niż sam dłużnik? Takich pytań jest mnóstwo… ale po kolei.


Centrum Oddłużeniowe na swojej stronie internetowej deklaruje, że jest w stanie pomóc dłużnikowi w sytuacji podbramkowej, na kilku polach: dokonać analizy historii kredytowej, nakreślić plan naprawczy, pomóc w przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej oraz wnieść sprzeciw do nakazu zapłaty. Jest to kusząca opcja dla osób, które czują się bezradne wobec urzędniczych procedur, nie mają podstawowej wiedzy w dziedzinie finansów i chcą, by ktoś w profesjonalny sposób przeprowadził konieczne czynności. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na konfrontację z problemem i samemu podejmując wymienione czynności, jesteśmy w stanie podołać tym kwestiom, bazując nawet na ograniczonej wiedzy albo bezpłatnym doradztwie, dostępnym w każdej gminie.

Sam serwis nie jest jakimś atrakcyjnym technologicznie wynalazkiem. Ot, strona jakich wiele, z minimum informacji na temat zakresu działalności. Kliknięcie każdego z czterech zakresów działania firmy powoduje przeniesienie na odrębną podstronę – formularz kontaktu. O samej instytucji dowiadujemy się niewiele – adres kontaktowy, numer telefonu oraz kilka niewiele wnoszących wyróżnień, za którymi nie idą tak naprawdę żadne informacje. Szumnie brzmiące nazwy „Wiarygodna Firma” oraz „Rzetelna Firma” nie są nagrodami przyznawanymi za standardy obsługi czy rzetelne podejście do klienta, a jedynie informacją, że instytucja reguluje swoje należności w sposób prawidłowy. Zdecydowanie brakuje regulaminu oferty (dostępny jest jedynie regulamin korzystania z serwisu) lub choćby przykładowej umowy między stronami. Nie wiemy tak naprawdę, za co przyjdzie nam zapłacić i jakie konkretnie czynności wchodzą w skład tego ratownictwa finansowego.


Osoby, które jednak zechcą skorzystać z tego typu pomocy, powinny na wstępie zadać sobie pytania: Czego konkretnie oczekuję od Centrum Oddłużeniowego? Czy jego specjaliści zrobią coś, czego nie mogę zrobić we własnym zakresie? I przede wszystkim, w jaki sposób mogę kontrolować sposób postępowania firmy? Jeśli umowa obejmie wszelkie tego typu kwestie, a dłużnik nie widzi innego wyjścia, jest to opcja godna rozważenia. Warto jednak zdać sobie sprawę, jaki zakres obejmuje tego typu działania. Firma oddłużeniowa nawiąże kontakt z wierzycielami, wysyłając uprzejme zapytanie o możliwość negocjacji, i? No właśnie, efekt zależy już od samego wierzyciela, a także od etapu, na którym znajduje się postępowanie windykacyjne.

Podsumowując – taka droga ma sens jedynie w przypadku, gdy instytucja jest w stanie zaproponować coś, czego sami nie moglibyśmy wynegocjować. Należy pamiętać bowiem, że będziemy musieli za usługę zapłacić, bez względu na to, jaki przyniesie skutek. Pierwszym krokiem przed nawiązaniem kontaktu z firmą powinno być wnikliwe sprawdzenie jej wiarygodności i skuteczności. Wiele instytucji oddłużeniowych nie może pochwalić się wysokimi wynikami rozwiązanych problemów. Jeśli zatem nie chcemy, by naszymi kłopotami finansowymi zajęła się firma, której działania nie przyniosą spodziewanego rezultatu, trzeba i tak wcześniej skonsultować się z doradcą lub osobą, której wiedza pozwoli na ocenę wybranej drogi oddłużeniowej.

Brak komentarzy
Wróć do spisu treści