Kantory online - novimo.pl

Pożyczki i kredyty przez internet
Przejdź do treści

Czy kantor online może zastąpić kantor stacjonarny? Plusy i minusy wymiany waluty online.

Beata Fabich 04.02.2018
Kantory internetowe zaczęły powstawać w Polsce w 2009 roku. Przecieranie szlaków szło opornie. Nowe medium wymiany walut nie od razu zyskało zwolenników. Polacy dopiero w ostatnim czasie nauczyli się ufać narzędziom internetowym, powierzać swoje finanse aplikacjom czy serwisom online. Kantory internetowe zaistniały w świadomości konsumentów stosunkowo niedawno i to w większości dzięki temu, że postęp technologiczny przyniósł ze sobą rosnące wymagania, chęć oszczędzania czasu i pieniędzy. Nie bez znaczenia było również to, że dzięki kantorom online, Polacy wreszcie mogli mieć wpływ na wysokość korzyści z kupna i sprzedaży waluty, możliwość wyboru oferty oraz ulubionego kanału wymiany. Decyzyjność oraz kontrola nad finansami jest czymś, do czego dąży dziś większość osób, kantory internetowe cieszą się więc coraz większym powodzeniem. Aby przybliżyć temat konsumentom nie do końca zorientowanym, opowiem w kilku słowach, czym właściwie jest taki system wymiany waluty online i jakie ma wady i zalety.
Amronet kantor
Czym jest kantor online?
Kantor online (w odróżnieniu od platform wymiany walut – bo takie również istnieją) to internetowy odpowiednik kantoru stacjonarnego. Zasady działania obu kanałów wymiany są podobne – firma zarabia na spreadzie (różnicy pomiędzy kursem kupna a sprzedaży), umożliwiając klientom wymianę waluty na określonych zasadach. Wymiana odbywa się w 100% online, klient nie musi opuszczać fotela w salonie, by dokonać formalności.
Przykładem takich kantorów może być Amronet umieszczany na dość wysokich pozycjach w rankingach kantorów online. Skorzystanie z usług takiego kantoru wymaga jedynie zarejestrowania konta użytkownika oraz przelania pieniędzy na wskazany rachunek bankowy.

Zalety korzystania z kantorów internetowych
Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim jest to wspomniana już oszczędność czasu. Nie trzeba wychodzić z domu, szukać czynnego punktu w okolicy, stać w kolejkach. Kantory internetowe są zawsze w zasięgu ręki. Zwykle współpracują z wieloma bankami, co przekłada się na szybkie transakcje i uniknięcie opłat za przelewy. Drugim ważnym plusem jest różnica w spreadzie. Kantory stacjonarne oferują spread na poziomie 4 – 5%, natomiast w ich internetowych odpowiednikach różnica w kursie kupna i sprzedaży może wynosić od 0,5 do 2%. Oznacza to znaczne oszczędności, szczególnie widoczne przy wymianie większej ilości waluty. Niektóre kantory online, oferują również opcję negocjacji kosztów. Podkreślaną przez użytkowników zaletą jest również łatwość w porównaniu ofert. Wystarczy kilka chwil przed komputerem, by wybrać propozycję o najkorzystniejszym kursie oraz najniższych lub zerowych opłatach za przelew. Klient może również błyskawicznie sprawdzić opinię o danym kantorze, jego wpis do Rejestru Działalności Kantorowej oraz inne informacje. Stali klienci określonych punktów, mogą również liczyć na okresowe promocje i rabaty. Kantory online są szczególnie atrakcyjne dla osób spłacających kredyty w obcej walucie (ustawa gwarantuje dłużnikom możliwość spłaty walutą z własnego źródła), często podróżujących, prowadzących interesy wymagające obrotu walutą.


Czy kantory online mają wady?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Mają, ale tylko dla osób nieświadomych ich zasad działania. Wielu bowiem klientów obawia się o bezpieczeństwo transakcji online, woli wymianę „z ręki do ręki”. Jest to zrozumiałe, ale warto wiedzieć, że kantor internetowy również podlega takim samym regulacjom prawnym jak stacjonarny, a jego prawo do realizowania usług oraz rzetelność, łatwo można zweryfikować w dostępnych rejestrach i rankingach. Serwisy są odpowiednio zabezpieczane i chronione. Operacje zwykle potwierdzane są poprzez SMS lub inny jednorazowy sposób. Wadą (choć niekoniecznie) jest też dla niektórych to, że dokonanie operacji i skorzystanie z usług kantoru online, wymaga posiadania rachunku walutowego. Może to być kłopot przy jednorazowej transakcji, ale osoby, które będą korzystać z kantoru częściej, z pewnością na tym nie stracą.


Jak wybrać najlepszą ofertę?
Przede wszystkim polecam korzystanie z dostępnych w Internecie rankingów kantorów online. Weryfikują one poszczególne punkty wymiany oraz kategoryzują je pod względem najpopularniejszych kryteriów. W ten sposób można uniknąć żmudnego przeglądania kilkunastu serwisów i skupić się na tych, których warunki są nam najbliższe. Porównanie propozycji ma na celu zaoszczędzenie jak największej ilości gotówki – dobrze jest więc brać pod uwagę spread, jak i ilość banków współpracujących z danym serwisem.

Brak komentarzy
Wróć do spisu treści