Porównanie i ranking kart kredytowych - novimo.pl

Pożyczki i kredyty przez internet
Przejdź do treści
Karty kredytowe
KARTY KREDYTOWE

PORÓWNANIE
KART KREDYTOWYCH
BANK
Opłata za wydanie karty
Opłata miesięczna
OPINIE
WNIOSEK
Santander
SANTANDER
0 PLN
0 lub 4,90 PLN
Santander bank
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Millennium karta
MILLENNIUM
0 PLN0 lub 7,99 PLNMillennium karta
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Citi handlowy
CITI HANDLOWY
0 PLN
0 PLN
Citihandlowy
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Lion’s
LION’S
0 PLN
0 PLN
Lions
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Eurobank
EUROBANK
0 PLN
0 lub 50 PLN
Euro bank
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲

Karta kredytowa a karta debetowa – podobieństwa i różnice

Chyba każdy spotkał się z określeniem karta debetowa/kredytowa, nie wszyscy jednak potrafią wskazać istotne różnice pomiędzy tymi produktami. Często korzystają z tych nazw zamiennie, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to błędne. Jedyne co łączy karty kredytową i debetową to fakt, że są to karty płatnicze, umożliwiające dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Tutaj podobieństwa się jednak kończą. Karta debetowa, wydawana jest do rachunku bankowego i pozwala na korzystanie ze środków zgromadzonych na koncie przez jej właściciela. Jeśli te środki się skończą, korzystanie z karty będzie nieskuteczne. W przypadku karty kredytowej sprawa ma się zgoła inaczej. Właściciel karty, korzystając z jej funkcji, uruchamia środki przyznane mu przez bank w formie limitu kredytowego. Taki limit zostaje przyznany klientowi banku na podstawie jego historii płatności oraz zdolności kredytowej, zupełnie jak kredyt czy pożyczka i tak jak w przypadku tych produktów, środki finansowe wykorzystane przez właściciela karty, muszą zostać zwrócone według zasad określonych regulaminem umowy o kartę kredytową. Należy również pamiętać, że posiadanie karty kredytowej w danym banku, niekoniecznie musi wiązać się z założeniem tam rachunku osobistego. Obecnie dostępne są oferty, których regulacje odchodzą od powiązania karty z kontem, co daje większą swobodę
wyboru.


Plusy i minusy posiadania karty kredytowej

Decydując się na ofertę karty kredytowej, warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiej decyzji. Tak jak w przypadku innych produktów bankowych, tak jak i tu znaleźć możemy dobre i złe strony.

Zalety:
 • możliwość stałego dostępu do gotówki, nawet w przypadku słabszego okresu finansowego,
 • wygoda transakcji bezgotówkowych,
 • grace period, czyli okres bezodsetkowy, pozwala na uregulowanie zadłużenia na karcie bez ponoszenia kosztów odsetek (przed upływem wyznaczonego terminu),
 • konkurencyjne oprocentowanie limitu po przekroczeniu grace period, minimum formalności przy wnioskowaniu i spłacie,
 • opcja spłaty w minimalnych ratach,
 • częste oferty promocyjne, programy lojalnościowe i bonusy zarówno za założenie karty, jak i korzystanie (cenne nagrody rzeczowe lub gotówka).

Wady:
 • koszty obsługi nierzadko są dość wysokie, zależnie od rodzaju karty,
 • w przypadku niektórych ofert, obligatoryjne jest wykupienie ubezpieczenia, co zwiększa koszt korzystania z karty,
 • wypłaty gotówki z bankomatów niestety są bardzo kosztowne, karta nie generuje tak dużych kosztów jedynie przy transakcjach bezgotówkowych.

Jak widać, zalet korzystania z karty kredytowej jest sporo. Warto jednak uważać i pilnować terminów spłaty, które umożliwiają darmowe pożyczanie pieniędzy. Przekraczając je notorycznie i narażając się na koszty, łatwo można zdestabilizować domowy budżet, co z pewnością nie jest oczekiwanym efektem. Warto jednak posiadać kartę kredytową. W wielu sytuacjach i przy rozsądnym korzystaniu z jej funkcji może być swoistym kołem ratunkowym.


Koszty związane z posiadaniem karty kredytowej

Klienci często pytają o możliwość posiadania bezpłatnej karty kredytowej. Owszem, jest taka teoretyczna opcja, jednak by uzyskać taki warunek, lub chociaż maksymalnie obniżyć koszty, należy wypełnić wymogi określone regulaminem danej oferty. Standardowe opłaty dotyczące kart kredytowych to:
 • opłata za wydanie, opłata za wznowienie karty (ta pierwsza jest już rzadko stosowana, zwykle karty wydawane są bezpłatnie),
 • opłata za użytkowanie, miesięczna (zwykle można jej uniknąć, wypełniając określone warunki),
 • oprocentowanie (po przekroczeniu grace period, nie wynosi więcej niż 10% w skali roku),
 • koszt ubezpieczenia (zwykle są dobrowolne, ale nie zawsze),
 • koszt wypłaty gotówki w bankomacie (zwykle jest wysoki, radzimy dokonywać jedynie transakcji bezgotówkowych).


Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Serwis Novimo postara się w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Naszym celem jest zbudowanie intuicyjnego rankingu, który w kilku prostych krokach pozwoli na szybkie porównanie dostępnych ofert kart kredytowych. Nie wiesz, na jaką propozycje się zdecydować? Ustal najważniejsze dla Ciebie kryteria i sprawdź naszą opinię. Nie zdecydujemy za Ciebie, ale pomożemy w przybliżeniu najważniejszych warunków poszczególnych produktów. Kategorii kart kredytowych jest kilka: partnerskie, promocyjne, studenckie, firmowe, prestiżowe, dla podróżujących czy przedpłacone. Taka różnorodność plus odmienne warunki każdej z propozycji może przyprawić o zawrót głowy. Opowiemy nie tylko o podstawowych parametrach, ale o całej gamie usług dodatkowych – ubezpieczeniach, pakietach premium, promocjach. Korzystanie z naszego rankingu jest niezwykle proste, wystarczy odczytanie najważniejszych kryteriów, porównanie z własnymi wymaganiami i wybór najlepiej dopasowanej oferty.

Wróć do spisu treści