Konta firmowe - wybierz darmowe konto bankowe - novimo.pl

Pożyczki i kredyty przez internet
Przejdź do treści
Firmowe konta bankowe
KONTA BANKOWE

PORÓWNANIE BANKOWYCH
KONT DLA FIRM
BANK
OPŁATA ZA PROWADZENIE KONTA
MIESIĘCZNA OPŁATA ZA KARTĘ
OPŁATA ZA WYPŁATĘ Z BANKOMATÓWOPINIE
WNIOSEK
Nest bank
NEST BANK
0 zł
0 zł
0 zł
WSZYSTKIE
Opinie Nest bank
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Idea bank
IDEA BANK
0 zł
0 zł lub 4,99 zł
0 zł
Idea Bank
Opinie Idea bank
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Mbank
MBANK
0 zł
0zł lub 5 zł
0 zł
mBank, BZ WBK, Planet Cash, Euronet
Opinie mbank
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
BZWBK
BZWBK
0 zł
0 zł lub 7 zł0 zł
BZ WBK
Opinie BZWBK
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲
Alior bank
ALIOR BANK
0 zł lub 15 zł
0 zł lub 8 zł
0 zł
WSZYSTKIE
Alior bank opinie
ZŁÓŻ WNIOSEK⇲

Konto firmowe – podstawowe informacje

Założenie rachunku biznesowego powinno być jedną z pierwszych czynności związanych z uruchomieniem firmy. Jest to nieodzowne i niezastąpione narzędzie przedsiębiorcy, pozwalające na swobodne dysponowanie kapitałem, przeprowadzanie wygodnych transakcji, kontrolę nad płynnością finansową. Niewielka ilość właścicieli firm (w przypadku założenia jednoosobowej działalności gospodarczej) decyduje się dbać o pieniądze firmy za pomocą usługi rachunku osobistego. Jest to dobre rozwiązanie, jednak mało transparentne. Oddzielenie prywatnych transakcji od operacji związanych z organizowaniem budżetu firmy pozwala na uzyskanie jasnego obrazu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, ułatwia kontrole (np. skarbowe). Przedsiębiorcy, których firma działać będzie w szerszym zakresie, powinni znaleźć ofertę rachunku biznesowego, dopasowanego do potrzeb i możliwości. Ułatwi to na przyjęcie racjonalnej i dobrze dopasowanej strategii finansowej.

Kto może założyć konto firmowe?

Jedynym kryterium umożliwiającym założenie rachunku biznesowego jest oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej oraz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG. Rodzaj wykonywanej działalności, wielkość firmy czy kapitału nie mają tu znaczenia, ważne są jednak podczas negocjowania propozycji z bankiem. Wymienione kryteria mogą mieć wpływ na atrakcyjność oferty, rodzaj oferowanych warunków, ilość atrakcyjnych dodatków czy udogodnień.

Jak wybrać właściwą ofertę rachunku firmowego?

Wybór najlepszej oferty nie jest prosty. Banki prześcigają się w propozycjach atrakcyjnych kont biznesowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć wszelkie dostępne opcje – nie tylko pod kątem wygody korzystania, ale według ściśle określonej listy kryteriów:

  • zgodność z profilem prowadzonej działalności
W zależności od rodzaju uruchomionego biznesu, branży, sposobu rozliczeń, systemu organizacji przepływu pieniędzy, wybrać można ofertę konta biznesowego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Nie należy się przy tym kierować ogólnymi ocenami produktu, ale obecnością niezbędnych usług i dodatków pozwalających na uzyskanie stabilnego, lecz elastycznego narzędzia. Firmy, które dopiero startują, będą mogły bez obaw powierzyć swój kapitał rachunkom w wersji start lub standard (zwykle początkowo bezpłatnym). Te z większym doświadczeniem powinny skorzystać z przywilejów kont biznesowych premium lub komfort – z uwagi na pakiety darmowych przelewów, wsparcie osobistego doradcy, dostępność atrakcyjnych limitów kredytowych czy innych usług będących wsparciem dla przedsiębiorcy. Wiele banków zdecydowało się wyodrębnić oferty rachunków firmowych dla określonego profilu działalności – dzięki temu spółki, stowarzyszenia, korporacje, rolnicy czy fundacje, mogą liczyć na warunki w pełni odpowiadające sposobom prowadzenia firmy.

  • koszt prowadzenia rachunku biznesowego
Koszt prowadzenia konta firmowego oraz opłaty za przeprowadzanie transakcji to jeden z podstawowych warunków doboru odpowiedniej oferty. Właściciele firm, zwłaszcza start-upów nie są skorzy do wydawania pieniędzy na coś, co mogą mieć za darmo. Niestety rachunki biznesowe bardzo rzadko bywają zupełnie darmowe, a jeśli już, wymóg ten obarczony jest wieloma kryteriami, dostępny więc dla wybranych. Szukając oszczędności, warto zwrócić uwagę na darmowe pakiety przelewów. Opłata za wysłanie pieniędzy (zwłaszcza przy setkach przelewów – w tym do ZUS i US), może znacząco podnieść koszty prowadzenia działalności. Równie ważne są bezpłatne wypłaty z bankomatów lub w oddziale, darmowe operacje kartą płatniczą. Z uwagi na preferencyjne metody przewalutowania, stosowane przez niektóre banki w ofertach rachunków biznesowych, właściciel firmy łatwo może zaoszczędzić na przelewach zagranicznych.

  • dodatkowe usługi, programy, powiązane produkty
Oferty rachunków bankowych, skrojone na miarę konkretnego profilu przedsiębiorstwa to nie tylko dostęp do podstawowych narzędzi organizacji finansów. Banki zdecydowały się pójść krok dalej. Z uwagi na wiele zmiennych, dotyczących sposobu działania firmy, powstały pakiety usług dedykowane konkretnym klientom. Zawierają one rachunki firmowe, ale również – dostęp do linii kredytowej na indywidualnych warunkach, usługę zintegrowanej księgowości, terminale płatnicze, możliwość uzyskania porad prawnych i finansowych, pakiety www (budowanie wizerunku firmy), oraz to, co oczywiste – bankowość internetową na specjalnych platformach, aplikacje mobilne, proste i skuteczne metody zarządzania i wiele innych. Ze skutecznych „przyciągaczy” można również wymienić programy partnerskie, atrakcyjne rabaty i zniżki u partnerów banków.

Wróć do spisu treści