Pakiet Wierzycielski - novimo.pl

Pożyczki i kredyty przez internet
Przejdź do treści

Pakiet Wierzycielski – co zmienił w działalności BIG i czego dokładnie mogą się spodziewać dłużnicy?

Beata Fabich 07.02.2018
Niespłacanie zadłużeń oraz niewydolność sądownicza w tym zakresie, są głównymi przyczynami modyfikacji prawa, zapoczątkowanymi w zeszłym roku przez Ministerstwo Rozwoju. W porozumieniu ze specjalistami oraz odpowiednimi sektorami Ministerstwo opracowało plan 100 zmian dla firm, który to ma na celu uelastycznienie procedur w zakresie weryfikacji kontrahentów, zachowania płynności finansowej przedsiębiorstw oraz dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Dane są zatrważające – statystyki Krajowego Rejestru Długów mówią o nawet ponad 80% firm, które mają problemy z uzyskaniem terminowych płatności, co skutkuje poważnymi zatorami finansowymi i obniżeniem skuteczności działań w zakresie zachowania płynności.
Pakiet wierzycielski
Jeszcze do niedawna duża część spraw sądowych miesiącami, a nawet latami nie opuszczała wokandy, generując dodatkowe straty. Ministerstwa to odpowiednio zmodyfikowane przepisy dotyczące procedur, które docelowo mają udrożnić zatory finansowe przedsiębiorstw oraz usprawnić działanie schematów weryfikacyjnych.

Całość nowatorskich uprawnień określana jest jako Pakiet Wierzycielski. Część jego uzgodnień została wprowadzona z dniem 1 czerwca 2017 roku, kolejne elementy, dotyczące właśnie BIG, ujrzały światło dziennie dnia 13 listopada 2017 roku. Rok 2018 przyniósł natomiast nowe wytyczne dotyczące między innymi Rejestru Należności Publicznoprawnych.
Co dokładnie zmienia Pakiet Wierzycielski i co to oznacza dla nierzetelnych dłużników?
Z pewnością skorzystają przedsiębiorcy, którzy są zmuszeni do skorzystania z sądowego dochodzenia należności. Limit wartości przedmiotu sporu podniesiono dwukrotnie (zmniejszenie opłaty sądowej), zmodyfikowano również ścieżkę trybu postępowania grupowego oraz dostarczono instytucjom nowych narzędzi weryfikacji, oraz kontroli. Przede wszystkim, dłużnik będzie zmuszony do wykazania komornikowi w oświadczeniu majątku, którego pozbył się na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której majątek zostaje
upłynniony w celu ukrycia przed wierzycielem. Dłużnicy muszą pogodzić się również ze sporymi zmianami dotyczącymi zapisów i weryfikacji w BIG. To chyba najbardziej dotkliwa kwestia. Pierwszym bolesnym dla dłużnika aspektem jest skrócenie czasu, który upłynie od przekroczenia terminu spłaty należności do umieszczenia negatywnego wpisu w rejestrze. Do tej pory wynosił 60 dni.


Po nowelizacji osoba, która przekroczy termin uregulowania należności, może liczyć się z przykrym wpisem do baz danych o dłużnikach, już po 30 dniach. Cel tej zmiany jest oczywisty – przeciwdziałanie znacznym lekkomyślnym opóźnieniom, blokowanie płynności finansowej przedsiębiorstw oraz sprawniejsze odzyskiwanie należności. Zupełnie odwrotnie ma się sprawa ze zgodą klienta na weryfikację – wydłużyła się z 30 do 60 dni. Wierzyciele będą mogli również zaoszczędzić na kosztach windykacji. Wprowadzona została opcja informowania dłużnika o możliwości wpisu w rejestrze, za pomocą e-mail, a nie jak do tej pory, jedynie listem poleconym. Interesującym i właściwie korzystnym dla osób zobowiązanych do spłaty długu jest zapis o zmianach w kwestii przedawnienia długów.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji, BIG miał obowiązek uznania 10-letniej karencji wpisu, bez względu na czas powstania zadłużenia. Obecnie, po upływie 10 lat od daty wymagalności długu, BIG nie przyjmie wpisu do rejestru. Dłużnik będzie mógł zatem dokonywać interwencji w sprawie oznaczenia roszczenia jako przedawnione wcześniej niż do tej pory. Najbardziej obszerna i kontrowersyjna według dłużników modyfikacja dotyczy narzędzi weryfikacji klienta. BIG-i będą mogły korzystać z informacji o kliencie swobodniej i na szerszą skalę, wymieniając się danymi dotyczącymi dłużników. Wystarczy jeden wniosek, by uzyskać obraz pochodzący z kilku źródeł – między innymi rejestrów PESEL, REGON, CeiDG, KRS, CRRIU. Łatwiej będzie sprawdzić rzetelność przedsiębiorców. Dzięki Rejestrowi Należności Publicznoprawnych każdy będzie miał dostęp do informacji o zaległościach przedsiębiorstw, ale i osób fizycznych wobec Skarbu Państwa. Zadłużenie musi przekraczać jednak kwotę 5 tysięcy złotych i być stwierdzone prawomocnie. Osoby prywatne, nie będą mogły zostać zweryfikowane pod tym kątem bez wyrażenia na to zgody.
Czy dłużnik powinien czuć się zagrożony nowelizacją przepisów?
Tak – zdecydowanie. Na to też liczą wierzyciele oraz Ministerstwo. Zmiany mają skłaniać dłużników do rzetelności w regulowaniu należności, pilnowania terminów. Mają również dać szansę wierzycielom na skuteczniejsze i przede wszystkim szybsze dochodzenia swoich roszczeń. Kwestią czasu było takie zaostrzenie przepisów, biorąc pod uwagę ponad 6,5 mln spraw cywilnych, które w samym tylko 2015 trafiły na wokandy sądów. Sprawa nie jest prosta i wprowadzenie nowelizacji również od razu nie podniesie skuteczności wszelkich narzędzi. Jest to jednak duży krok w dobrą stronę. Gros dłużników polskich, do tej pory czuło się bezkarnych, lekkomyślnie podejmując zobowiązania, z uwagi na brak dotkliwych konsekwencji niespłacania oraz dziurawe i mało skuteczne procedury. Być może jest to szansa, na przeciwdziałanie spiralom kredytowym oraz notorycznemu unikaniu spłat.

Brak komentarzy
Wróć do spisu treści